Vedeli ste, že Zem môže vyčerpať svoje ekologické zdroje?

Približne pred mesiacom bol Deň Zeme, ktorý každoročne poukazuje na dôležitosť starostlivosti o prírodu, jej neustálej ochrany a celkového návratu ľudí naspäť k prírode. Na internete sa ale rozšíril hastag #movethedate, ktorý poukazuje na takzvaný Deň prekročenia. Tento deň označuje dátum, kedy dopyt ľudstva po ekologických zdrojoch a službách prevyšuje to, čo dokáže Zem zregenerovať v danom roku. V roku 2020 bol tento dátum už 22. augusta. Čo to znamená v praxi? Ekologické zdroje, ktoré boli pre našu milovanú planétu pomyselne vyčlenené na rok 2020 sa vyčerpali už po necelých ôsmych mesiacoch. A to je pre našu matku Zem veľmi alarmujúci fakt, ktorý dokážu zmeniť iba ľudia.

Ako Slovensko čerpá ekologické zdroje?

Na základe výskumu, ktorý sa zaoberal jednotlivými krajinami a ich dopadom na životné prostredie a čerpanie ekologických zdrojov, Slovensko sa nachádza na jedných z najhorších priečkoch. Ak by obyvatelia všetkých krajín sveta čerpali ekologické zdroje a k prírode sa správali tak, ako slovenský národ, potrebovali by sme ešte o 2.8 planéty viac. Tieto výsledky z jedného uhla pohľadu pôsobia veľmi negatívne, avšak z toho druhého môžu byť i veľkou motiváciou pre zmenu, ktorá aktuálnu situáciu zmení a posunie k lepšiemu.

Čo môžu robiť jednotlivci?

Globálne dohody a kroky, ktoré podstupujú jednotlivé štáty sú jedným zo smerov, ktorým by sa malo ľudstvo uberať smerom k udržateľnej budúcnosti. Je ale dôležité pozerať sa a na správanie jedincov, a teda na seba samého a podstupovať kroky v každodennom živote. Organizácia Earth Overshoot Day, ktorá podmienila #movethedate, ponúka inšpiráciu pre jednotlivcov, ktorí chcú pomôcť a vytvoriť udržateľný svet. Ozdravovanie prírody, rastlinná strava, zastavenie plytvania jedlom alebo eko cestovanie.

Najlepšie a najjednoduchšie priaznivé zmeny sa začínajúvo vlastnej domácnosti a individuálnej spotrebe. Môžte zvoliť ekologické a udržateľné vykurovanie pomocou drevenných brikiet, palivových brikiet alebo ekohrášku. I to je jeden z efektívnych spôsobov ako priložiť ruku k dielu a podporiť zdravie a životnosť našej planéty.

Publikované: 25. 05. 2021

Kategória: Praktické tipy

Autor: Alena Čevelová