Predĺžte životnosť vašej batérie v elektro bicykli

Elektro bicykel: inovatívna a ekologická cesta

Elektro bicykel nie je len pohodlný a cenovo dostupný, ale ponúka aj možnosť preskúmať miesta a oblasti, ktoré by ste autom možno nikdy neobjavili. Jeho výhody sa najviac prejavujú v rušných mestách a pri každodenných cestách do práce. Pre tých, ktorí si užívajú tento pohodlný spôsob dopravy alebo uvažujú o jeho získaní, prichádzajú užitočné tipy na predĺženie životnosti batérie.

Batéria elektro bicykla: ukladanie a nabíjanie

Batéria alebo akumulátor je kľúčovým technickým zariadením, ktoré uchováva energiu pre pohon vášho elektro bicykla. Aby však batéria slúžila dlho a efektívne, je potrebné venovať pozornosť niekoľkým jednoduchým pokynom.

Správne ukladanie na zimu

Pred zimným obdobím nabite batériu na približne 50% a skladujte ju na chladnom a suchom mieste. Optimálne je batériu skladovať mimo elektro bicykla, čím sa minimalizuje riziko nechcenej aktivácie.

Snažte sa udržiavať batériu minimálne na 20%

Predchádzajte hlbokému vybitiu batérie, ktoré môže postupne znižovať jej kapacitu a životnosť. Vždy ju nabíjajte skôr, ako sa úplne vybije.

Nenabíjajte hneď po jazde

Po jazde dajte batérii chvíľu vychladnúť pred tým, než ju začnete nabíjať. Týmto minimalizujete rýchlosť jej degradácie.

Chráňte pred extrémnymi teplotami

Vysoké alebo nízke teploty môžu negatívne ovplyvniť životnosť a výkon batérie. Vyhnite sa dlhodobému vystaveniu priamemu slnečnému žiareniu alebo extrémnym zimným podmienkam.

Nenabíjajte úplne

Ak nie je potrebné naplniť batériu úplne (napríklad pred krátkou jazdou), nabíjajte ju len na maximálne 80% kapacity. Vyššie nabitie zvyšuje vnútorný odpor a zrýchľuje degradáciu batérie.

Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov môžete predĺžiť životnosť batérie vášho elektro bicykla a naplno si užiť jeho výhody.

Publikované: 20. 12. 2023

Kategória: Praktické tipy

Autor: Božena Maříková