Zahrada

Popínavé rastliny na fasáde ochráni dom

Rastliny nemusia patriť iba do záhonov. Je možné mať je aj na fasáde svojho domu. Aké sú ich výhody, aké sú ich nevýhody a na čo treba dbať, a ako sa o ne starať? Pozrite sa na súhrn všetkých informácií.

Aké sú pozitíva popínavých rastlín?

Veľké plus je rozhodne spojené s tým, že dokážu vašu fasádu veľmi dobre chrániť. Prípadné nečistoty tak priľne na samotnej rastline, nie priamo na fasáde domu. Ďalej netreba zabúdať ani na to, že dokážu vytvoriť aj celkom dobrú izolačnú vrstvu, čím možno zlepšiť samotnú tepelnú izoláciu objektu a eliminovať tak rôzni teplotné výkyvy. Tiež nemožno zabudnúť na estetickú stránku. Aj tá je pozitívom, pretože v mnohých oblastiach, kde nie je núdza o zeleň okolo, toto riešenie veľmi dobre vyzerá a ukazuje, ako dobre dokáže stavba do okolia zapadnúť. Pozitívom je tiež široká škála možností, ako napríklad brečtan, rovnako ako pavinič trojlaločná, ktoré sú najobľúbenejšie.

Majú rastliny na fasáde aj svoje nevýhody?

Rozhodne áno. Ono negatívum môže súvisieť v prvom rade s tým, že je tu riziko zarastania koreňov do stavby, alebo s tým, že by sa mohlo objavovať väčšie množstvo hmyzu. Rolu však hrá hlavne typ popínavé rastliny, pretože nie u každej toto všetko platí. Ďalším negatívom je to, že keď už sa rozhodnete pre jedno riešenie, je veľmi ťažké rastlinu zo steny odstrániť, alebo snáď zvoliť inú. Aj toto je dobré mať na pamäti.

Ako sa o ne starať? Je to jednoduché

Pozitívom rastlín na fasáde je tiež to, že nevyžadujú nijako špeciálnu starostlivosť. Základom je len správna hlina okolo domu. Je potrebné, aby bola bohatá na živiny a boli pravidelne hnojené. Samozrejmosťou je už len pravidelné zalievanie. A do koľkých rokov je možné mať finálny výsledok? V závislosti od typu rastliny a rýchlosti rastu počítajte s obdobím okolo päť až osem rokov. Potom bude fasáda na požadovaných miestach kompletne schovaná za popínavú rastlinu.

Add Comment

Click here to post a comment

Kamarádi

Radi by ste si ozdobili okná závesy, ale nepatríte k milovníkom ručných prác a šitie? Praktickým riešením sú hotové závesy. V interie.sk ich kúpite navyše za akčné ceny!

Zaujali vás moderné novostavby Bratislava? Potom sa vám určite bude páčiť možnosť bývania v novom projekte Premiére!

Odporúčame

Napínacie poťahy

Krásne poťahy na sedacie súpravy, kreslá, stoličky.

Terasové sálače

Kvalitné terasové sálače do firiem a do domácností od Eprofi

Byty v Bratislave

Prezrite si, aké projekty sa aktuálne stavia v Bratislave.