Okná robia dom. Ako si vybrať okná do rodinného domu?

Rekonštruujete, alebo staviate? Čaká vás výber vhodných okien. Ako si vybrať tie správne podľa ich úžitkových vlastností aj dizajnu? Okná sa dnes najčastejšie vyrábajú z plastu a z dreva. Najdrahším riešením potom bývajú drevohliníkové a hliníkové okná. Kedy ktoré z nich zvoliť? Ak vám okná dodáva renomovaná firma, nemusíte sa báť žiadnych z nich, všetky budú kvalitné. Takže výber materiálu je najčastejšie o našich vlastných pocitoch a taktiež by sme mali myslieť na genius loci a nevziať stavbe jej dušu voľbou nevhodných materiálov. Na starší rekonštruovaný dedinský dom sa určite plast nehodí. Avšak u klasického moderného bungalovu i u štandardného rodinného domu sú výbornou voľbou naopak plastové okná. Tie sú skutočne úplne bezúdržbové a žiadnym spôsobom nenarušia historickú hodnotu domu. Hliníkové okná sa potom hodia na hypermoderné stavby.

Nebojte sa drevených okien

Drevo je tradičným materiálom pre okná a dvere. Staré okná sa však vyrábali z masívu, ktorý sa často krútil a vplyvom teploty a vlhkosti pracoval. Kto zažil drevené okno, ktoré sa nedá otvoriť, či naopak zavrieť, možná na tento materiál zanevrel. Dnes sa však už drevených okien báť nemusíme. Vyrábajú sa z konštrukčných lepených eurohranolov, ktoré sú stále masívom, ale technológia ich výroby eliminuje všetky negatívne vlastnosti masívneho dreva. Moderné drevené eurookná sa preto nekrútia a vedia ponúknuť tvarovú stálosť. Kvalitnejšia je aj povrchová úprava, takže drevené okná sú po mnoho rokov v podstate bezúdržbové. A povedzme si to na rovinu – môže byť krajšie okno než to to drevené? TIP: Kvalitné plastové, drevené, drevohliníkové aj hliníkové okná dodáva firma CEDERA.

Z akého materiálu budovať francúzske okná?

Moderné rodinné domy sa dnes otvárajú do záhrady. Pre tento účel sa hodí francúzske okno. Tieto okná suplujú súčasne dvere či presklené steny smerom z interiéru do exteriéru. Francúzske oká môžu byť posuvné aj otváracie. Tie sa otvárajú smerom do interiéru a môžu byť taktiež bezbariérové. CEDERA ich vyrába ako plastové, drevené, hliníkové a drevohliníkové francúzske okná. Používajú sa tiež pre výstup na terasu rodinného domu.

Publikované: 05. 10. 2021

Kategória: Stavba a rekonštrukcia

Autor: Alena Čevelová