Príprava záhradnej techniky na sezónu

Začiatok jari môže byť rušným obdobím pre domácich majstrov aj profesionálov. Po zime môže byť náročné dostať náradie späť do formy. S niekoľkými užitočnými tipmi si však prípravu záhradnej techniky na jar môžete uľahčiť. Jedným z najlepších spôsobov ako sa postarať o svoju záhradu je správne udržiavanie náradia. Ostré a dobre udržiavané nástroje znamenajú rýchlejšie a bezpečnejšie používanie a pomôžu vám začať opäť pracovať, keď sa počasie oteplí bez obáv zo zaseknutia, pokazenia alebo otupenia stroja.

Uloženie náradia na zimný spánok

Je dôležité mať na pamäti, aké účinky môžu mať na naše nástroje nízke teploty a vzduch bohatý na vlhkosť, najmä ak boli počas zimných mesiacov bez práce. Pripraviť záhradné náradie na jar však nevyžaduje veľa úsilia. Dobrým prvým krokom pri príprave záhradného náradia na zimu je dôkladne ho vyčistiť. Na zoškrabanie nečistôt z kovových častí náradia použite hrubú kovovú kefu, ktorá sa používa na čistenie grilov. Následne použite suchú handru a ak je to potrebné, vlhkú handru. Prípadnú hrdzu utrite kúskom brúsneho papiera. Keď je váš nástroj čistý, utrite ho naolejovanou handrou. Použite rastlinný olej, ktorý je rovnako účinný ako motorový a menej toxický. Odstráňte všetky úlomky z vašich drevených rukovätí pomocou brúsneho papiera a potom celú rukoväť utrite ľanovým olejom. Skladovanie záhradného náradia je dôležité aj pre dlhú životnosť vášho náradia. Ak správne svoje náradie zazimujete, ušetrite si mnoho práce na jar.

Všeobecná údržba

Všeobecná údržba poskytuje vášmu záhradnému náradiu dobrý výkon a odstraňuje z neho všetky nečistoty, špinu a úlomky. Toto je tiež ideálny čas na kontrolu akýchkoľvek prasklín, opotrebovania alebo poškodenia, ktoré je potrebné opraviť pred použitím vašich nástrojov. Nezabudnite ani na nabrúsenie čepelí nožníc a nožov. Záhradné nožnice s ostrými čepeľami strihajú ľahšie. Je to aj šetrnejšie k rastlinám. Strihanie stoniek rastlín tupými čepeľami ich drví. Nabrúste svoje rýle, ručné kypriče a motyky pre ľahšie pracovanie v pôde. A čo je najdôležitejšie, pravidelná údržba náradia zlepšuje jeho výkon, spoľahlivosť a životnosť. Dobré nástroje nie sú lacné, ale ak s nimi budete dobre zaobchádzať, vydržia vám roky.

Výmena oleja a palivovej zmesi

Olej a palivo, ktoré zostali v záhradnom náradí cez zimu, sa môžu kontaminovať usadeninami a hrdzou, čo má za následok slabý výkon a zvýšené riziko poškodenia motora. Niektorí skúsení záhradkári vyprázdnia palivové nádrže ako preventívne opatrenie predtým, ako ich odložia na zimné mesiace. Benzín 95 obsahuje bio zložku, ktorá sa počas zimy usádza v karburátore , čo môže spôsobiť problém so štartovaní. Preto sa odporúča vyčistiť karburátor v ultrazvukovej čističke, čo tiež vždy nemusí pomôcť. Preto je vhodné benzín pred zazimovaním úplne minúť, aby nezostal ani v karburátore. Ďalšou možnosťou je používať benzín 98-100, ktorý neobsahuje bio zložku, takže sa v ňom nemá čo usadiť.

Publikované: 24. 03. 2022 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Zahrada

Autor: Alena Čevelová