Kritéria správneho umelého osvetlenia v interiéri

Kvalita umelého osvetlenia miestností závisí od mnohých faktorov, z ktorých tými hlavnými sa budeme zaoberať v tomto článku. Pomôže tým, ktorí chcú porozumieť zložitým otázkam súvisiacim s osvetlením miestností.

Svetelné spektrum a vnímanie farieb

Svetlo, ktoré vidíme, je elektromagnetická vlna. Zdroje svetla (žiarovky) emitujú nie celé spektrum viditeľného svetla, ale iba jeho určitú časť. Okrem toho v spektre zdrojov elektrického osvetlenia môžu byť prítomné významné impulzy a poklesy a dokonca aj jednotlivé spektrálne čiary. To vedie k tomu, že pri umelom osvetlení dochádza k skresleniu vnímaniu farieb a ich odtieňov. Vybrať si správne osvetlenie kancelárie je preto niekedy naozaj umenie. Osvetlenie je však pre ľudské zdravie mimoriadne dôležité. Pomocou dobrých svetelných podmienok a videnia, človek dostáva veľkú väčšinu informácií (asi 90 %) pochádzajúcich z vonkajšieho sveta.

Led osvetlenie vytvára optimálne a normálne podmienky pre prácu

Aj z hľadiska bezpečnosti pri práci sú mimoriadne dôležité vizuálne schopnosti a vizuálny komfort. Mnoho nehôd sa vyskytuje okrem iného v dôsledku slabého osvetlenia alebo v dôsledku chýb, ktorých sa dopustil pracovník, v dôsledku problémov s rozpoznaním predmetu alebo uvedomením si stupňa rizika spojeného s údržbou strojov, vozidiel, kontajnerov atď. Kvalitné Led osvetlenie tak dnes zohráva v živote človeka a pri jeho práci dôležitú úlohu a vytvára normálne podmienky pre prácu. Samozrejme, je dôležité, aby bolo umelé osvetlenie aj šetrné a nezvyšovalo náklady na spotrebu energie. Ak si však pre svoj interiér vyberiete úsporné LED systémy, váš rodinný alebo aj firemný rozpočet to nijako neohrozí. Je predsa dôležité, aby ste mali vždy a všade potrebný svetelný komfort.

Publikované: 30. 09. 2019

Kategória: Praktické tipy

Autor: Alena Čevelová