Vyberáte k domu nový septik? Od čoho závisí jeho veľkosť?

Napriek tomu, že sa veľkomestá i vidiecke oblasti s verejnými kanalizáciami rozrastajú, stále sa u nás v mnohých regiónoch nájdu oblasti, kde nemá tento systém dobrý prístup. Mnohí ľudia sa tiež sťahujú do odľahlých oblastí, ďaleko od ruchu metropoly bez týchto sietí. Čo však v takýchto prípadoch s odpadovými vodami, ktoré nie je možné pre nedostupnosť a špecifický terén napojiť na verejnú sieť kanalizácie? S pomerne jednoduchou likvidáciou odpadových vôd si v týchto prípadoch veľmi dobre poradí kvalitný septik.

K jeho plnohodnotnému fungovaniu a využitiu je však potrebné zvážiť viacero faktorov, s ktorými vás teraz v našom článku zoznámime, aby sme vám vašu voľbu čo najviac uľahčili. Nielen od krásne zariadeného domova a záhrady, ale aj iných častí nehnuteľnosti je predsa závislý náš komfort.

​Čo je septik?

Kvalitný septik predstavuje samostatné oddelenie, ktoré je inštalované na zadržiavanie odpadovej vody z vášho domova. Ide o autonómny systém s dvoma hlavnými časťami. Pôdne absorpčné pole alebo drenáž a nádrž. Keď odpadová voda vstúpi do septiku, pevný odpad sa zhromažďuje na dne septiku vytvára takzvanú kalovú vrstvu. Zvyšky mydla, mastnoty a oleja vytvárajú na povrchu súhrnnú vrstvu. Stredná vrstva obsahuje odpadovú vodu, ktorá, keď sa septik naplní, opustí nádrž a dostane sa do odtokového poľa, kde je odvedená do zbernej nádoby špeciálneho automobilu, prípade pôdy, ak je samočistiaci systém septika naozaj dôkladný

Hlavné typy septikov

Ak sa budete pre voľbu tohto autonómneho systému odpadových vôd rozhodovať, pred zvažovaním veľkosti a iných faktorov výberu septikov je dôležité poznať aj nasledujúce bežné typy septikov, medzi ktoré najčastejšie patria:

  • Septiky zo sklenených vlákien;
  • Plastové septiky;
  • Betónové septiky alebo žumpy.

Najbežnejším typom sú betónové septiky alebo žumpy, no na ich inštaláciu potrebujete ťažké a drahé zariadenia, pretože sú ťažké. Sklolaminátové a plastové septiky sú ľahšie, preto sú vhodné do ťažko dostupných a odľahlých oblastí.

Prečo je správna veľkosť septika dôležitá?

Ak je váš domový septik príliš malý na to, aby vyhovoval vašim potrebám, nezvládol by objem odpadových vôd z vášho domu. To môže spôsobiť všetky druhy dráždivých problémov, ako sú nepríjemný zápach, záplavy a blokády. Najčastejším dôsledkom príliš malého septiku je však to, že vznikajúci tlak uvoľní vodu skôr, ako sa účinne vyčistí. To znamená, že pevný odpad v septikovej nádrži nebude dostatočne rozložený a bude sa zhromažďovať rýchlejšie a bude mať za následok potenciálne pretečenie a upchatie.

Ak je váš septik naopak príliš veľký, budete mať tiež problémy. Príliš veľký septik nebude dobre fungovať bez toho, aby ním pretekal správny objem odpadovej vody. Ak je váš septik pre váš dom príliš veľký, na produkciu baktérií nebude potrebné dostatočné množstvo zhromaždenej tekutiny, ktorá pomáha rozkladať pevný odpad v septikovej nádrži.

​Zvážte spotrebu vody

Najspoľahlivejším a najefektívnejším spôsobom určenia veľkosti septiku vhodného pre vašu nehnuteľnosť je výpočet množstva vody, ktorú používate. Potrebná veľkosť septiku alebo rovnako kvalitnej žumpy Čadca závisí teda od objemu vody, ktorú dokáže zadržať a ktorá bude odvedená do pôdneho absorpčného poľa.

Rozhodujúce slovo má aj veľkosť nehnuteľnosti

Ďalším spôsobom, ako nájsť najvhodnejšiu veľkosť septiku pre váš dom, je zvážiť jeho rozlohu. Čím väčší je váš dom, tým väčší septik alebo žumpu budete potrebovať.

​Počet obyvateľov

Ani počet členov v domácnosti nie je dobré podceniť. Čím vyšší je počet osôb vo vašom dome, tým väčší musí byť váš septik. Keď septik vášho domu prekročí svoju kapacitu, odpadová voda sa môže vrátiť do vášho domu a spôsobiť upchatie, záplavy a ohroziť vás a vašu rodinu.

Preto, aby ste predišli týmto nepríjemnostiam, je dôležité, aby ste zhodnotili dôležité faktory veľkosti septiku a vybrali tú správnu možnosť pre váš domov, ktorá myslí na váš maximálny komfort.

Publikované: 31. 01. 2023

Kategória: Praktické tipy

Autor: Alena Čevelová