Ako odstrániť zápach z práčky? Vyskúšajte babské recepty

Príde vám, že keď vešiate oblečenie na sušiak na prádlo, nepríjemne zapácha? Navyše nie je prakticky čisté, len mokré a vôňu skutočne nie je nijako poznať. Vinu nemusíte nutne dávať nekvalitným pracím prostriedkom, aj keď samozrejme mnohokrát majú aj ony vplyv na konečný výsledok, ale niekedy je na vine sama práčka. Niekedy totiž tak nepríjemne zapácha, že to prenáša na naše kúsky oblečenia. Ako teda odstrániť zápach?

Aj práčka potrebuje vyprať

Vedeli ste, že aj sama práčka potrebuje raz za čas „vyprať“? Skrátka a dobre je potrebné, aby ste pustili prázdny prací cyklus. Možno si hovoríte, že tým príliš neusporíte, ale vyhnete sa niekoľkokrát opakovanému praniu, aby ste dosiahli taký výsledok, aký očakávate. Nemusíte samozrejme púšťať teplý kúpeľ vašej práčke. Stačí prať s nízkou teplotou, ale vhoďte do nej ocot, špeciálne čistiace prostriedky alebo jedlú sódu s octom. Tú nasypte do priehradky na prášok. Pekne tým práčku prečistíte, navyše zamedzíte vzniku vodného kameňa.

Skontrolujte rizikové súčiastky

A v najlepšom prípade ich vymeňte, ak je to potrebné. Za rizikové súčiastky berieme filter, hadice, aj tesnenie. To sú napokon aj veci, ktoré by pravidelnej výmene mali byť podrobené. Majú totiž vplyv aj na výkonnosť, respektíve správnu výkonnosť práčky. Samotný zápach však najčastejšie pochádza z gumového tesnenia na dvierkach, ktoré je veľmi často sužované plesňami. Niekedy je však pôvodcom onoho zápachu aj dávkovač pracích prostriedkov. Aj keď samé pracie prášky príjemne voňajú, toto je výnimka potvrdzujúca pravidlo.

Prevencia je základom úspechu

Pamätajte na to, že ak sa chcete vyhnúť zápachom práčky, mali by ste byť otvorení preventívnym opatreniam. Prevencia je totiž základ úspechu. V najlepšom prípade nezabúdajte práčku takzvane vetrať. Nikdy ju nezatvárajte, pokiaľ je ešte mokrá, rovnako tak nechajte podobným spôsobom vyschnúť aj dávkovací šuflík.

Publikované: 30. 09. 2022

Kategória: Praktické tipy

Autor: Alena Čevelová