Ako vybrať záclony a závesy

Pre niekoho úplná klasika, zatiaľ čo pre iného možnosť ozvláštniť svoj interiér. To sú záclony a závesy. Aké sú trendy, ktoré dnes patria medzi vyhľadávané? Dáme vám niekoľko tipov, ako si závesy vybrať. V prvom rade je to rozhodne farebnosť. Nie je dôvod obávať sa rôznych výrazných a pastelových farieb. Červená, modrá, alebo napríklad zelená. To sú varianty, s ktorými v súvislosti so závesmi rozhodne nešliapnete vedľa.

Prírodné materiály sú hitom

Keď sa obzriete do minulosti, zistíte, že to sú hlavne záclony, ktoré boli vyrábané z umelých materiálov. Súčasný trend je úplne opačný a je naopak spojený so snahou vniesť do interiéru materiály prírodné. Hitom je primárne bavlna, alebo rad iných materiálov. Niekedy sa môže jednať o tie čisté, inde možno predsa len nájsť nejaké tie prímesi, ktoré majú hlavne praktický dôvod.

Láka ručná výroba

S prírodnými materiálmi ľahko súvisí tiež trend ručnej výroby. Primárne je to preto, že je tu kladený dôraz na celkovú originalitu. Naviac môže byť ručná výroba spojená s drobnými nedokonalosťami, čo určite nie je na škodu. Mnoho ľudí ju hľadá tiež preto, že tak môže podporiť lokálne výrobca. Ručná výroba je tiež často spájaná s vyššou kvalitou, ktorú veľkovýroba len málokedy dosiahne.

Jednoduchosť údržby dominuje

Závesy, ale aj záclony čas od času vyžadujú starostlivosti. Môže sa na ne prášiť bez ohľadu na možnosť ďalšieho zašpinenie. Preto medzi trend posledných rokov patrí hlavne možnosť jednoduchej údržby. V čom spočíva? Pokiaľ je možné dať ich do práčky a na šetrný program vyprať, je to jasné plus. Hitom je ale aj možnosť jednoduchého lokálneho čistenia, alebo voľba takých materiálov, ktoré veľmi rýchlo uschnú. Takáto kombinácia z mnohých pochopiteľných dôvodov jasne vedie,

Dlhšie sú hitom

A ako je to s dĺžkou? Či už sa jedná o záclony, alebo sa jedná o závesy, tak oveľa viac lákajú hlavne dlhšiu riešenie. Tá môžu dosahovať napríklad až na zem, rovnako ako majú celkom veľký presah aj do strán.

Publikované: 16. 01. 2018 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Praktické tipy

Autor: Alena Čevelová