Aké si vybrať okná? Plastové alebo eurookná?

Táto otázka je na programe dňa nielen vo chvíli, kedy projektujeme či staviame nový dom, ale aj keď rekonštruujeme svoje súčasné bývanie. V panelákových bytoch a bytovkách sa obvykle musíme prispôsobiť väčšine. Je ale dobré poznať argumenty, kedy sú ktoré okná vhodnejšie. U rodinného domu je voľba pre výber okien len a len na nás. Takže plastové okná alebo eurookná?

Plast alebo drevo?

Výber okien nie je len o materiálu, ale predovšetkým o parametroch. Avšak práve materiál stojí na začiatku nášho rozhodovania. Obecne platí, že plast má výhodu vo svojej nižšej cene a najjednoduchšej údržbe. Vlastne ho iba umývame. Plastové okná sú dnes preto najpreferovanejším typom okien pre stavbu aj revitalizáciu bývania. Drevené okná sú tým, s čím sa stretávame pod názvom eurookná. Prečo nehovoríme len o drevených oknách? Sú totiž vyrábané z certifikovaných lepených drevených hranolov, ktoré zaisťujú tvarovú stabilitu dreva a odbúravajú nevýhody dreva ako takého. Staré okná sa často krútili a rôzne deformovali. Taktiež zosychali. To sa u eurookien nestane. Pokiaľ ide o vzhľad hranolu, je možné voliť medzi kvalitou kategórie A, kde sa používa hranol fixný a dĺžkovo nenapájaný, alebo kvalitou kategórie B s dĺžkovo napájaným a cinkovaným drevom. Stále sme ale neodpovedali na otázku, ktorý materiál pre okná zvoliť. Kto ide hlavne po cene, bude preňho ideálny plast. Dôležité je upozorniť, že pri veľkých presklených konštrukciách nemusí byť plast vhodným. Drevené eurookná sú riešením pre náročnejších a tam, kam proste plast nepatrí. Teda napríklad na staršie chalupy. Často sa nám do našej voľby pripletú ešte hliníkové, či častejšie drevohliníkové okná. Je to najdrahšie riešenie vhodné i pre veľké presklené plochy a konštrukcie. Zaujímavé pre mnohých bude, že existujú aj plastovohliníkové okná. Plastové okná Salamander ponúkajú aj túto variantu.

Ako vybrať okná podľa parametrov?

Aby váš dom splňoval určité tepelnoizolačné podmienky, potrebujú ich splniť aj vaše okná. Preto je dôležité vedieť, koľko komorový profil okno má, či je zasklené dvojsklom alebo trojsklom, dôležitý je tiež druh tesnenia. O tepelnoizolačných vlastnostiach okien vypovedajú predovšetkým parametre Uf a Uw. Uf hovorí o tepelných vlastnostiach rámu, Uw o prestupe tepla celým oknom (komplexná hodnota najvhodnejšia pre porovnanie rôznych typov okien). Čím sú tieto hodnoty nižšie, tým má okno lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Obvykle je ale aj drahšie.

Na kvalite montáže záleží

Ani tie najlepšie okná neobstoja pri nekvalitnej montáži. Iba profesionálne osadené nové okná splnia to, čo sľubuje ich výrobca. Montáž plastových okien aj eurookien sa preto nesmie podceniť a je dôležitým predpokladom že investícia do nových okien nebude zbytočná. Najmite si na ňu preto vždy profesionálov. Najlepšie takých, ktorí vám pomôžu okná vybrať, predajú vám ich, a súčasne vám okná namontujú.

Publikované: 19. 08. 2019

Kategória: Stavba a rekonštrukcia

Autor: Alena Čevelová