Vyberte si matrac, na ktorý sa budete večer tešiť

Výber matraca ovplyvňuje kvalitu nášho spánku. Matrac by mal byť pohodlný a dostatočne veľký. Na spánok má vplyv aj materiál a jeho hrúbka. Každý z nás má špecifické požiadavky na svoje pohodlie, ktoré sa odvíjajú od zdravotného stavu, veku či váhy. Pri výbere by sme sa preto mali zamerať hlavne na naše potreby. Obrázok: Dajte si záležať nielen na výbere postele, ale aj na matraci. Zdroj: Ferreti.eu

Tvrdosť matraca je dôležitá

Prečo tvrdosť matraca tak veľmi ovplyvňuje náš spánok a zdravotný stav? Každý človek má iné telesné dispozície. Niekto bojuje s vyššou váhou, iný trpí bolesťami pohybového aparátu. Výber matraca je ovplyvnený aj vekom človeka. Deti majú iné potreby než seniori. Ak si zvolíte matrac, ktorý je pre vás príliš tvrdý alebo naopak príliš mäkký, môže sa stať, že sa v noci budete prehadzovať. Pokiaľ budete nesprávny matrac používať dlhodobo, môže vám spánok na ňom spôsobiť trvalé problémy pohybového aparátu. Používanie nesprávneho matraca navyše ovplyvní kvalitu vášho spánku a vy sa budete budiť unavení, dolámaní a bez energie.

Označenie tvrdosti matracov

Ak si hľadáte matrac v e-shope, zamerajte sa na označenie jeho tuhosti. Označenie je nasledovné:
  • T1 - mäkký
  • T2 - stredne mäkký
  • T3 - stredne tvrdý
  • T4 - tvrdý
Mäkšie matrace sa odporúčajú ženám a deťom, tvrdšie mužom. Ako sme už spomínali, každý má svoje individuálne požiadavky. Dôležitá je dobrá podpora tela. Správny matrac udržuje vaše telo v prirodzenej polohe, podporuje chrbticu tak, aby sa zbytočne nekrivila a pomáha vašim svalom k úplnému uvoľneniu. Čím má spiaci človek vyššiu váhu, tým väčšiu oporu potrebuje. Obrázok: Výber matraca ovplyvňujú individuálne potreby človeka. Zdroj: Ferreti.eu

Spánok na bruchu

Ak milujete spánok na bruchu, zvoľte matrac, ktorý je stredne tvrdý - T3. Práve tento matrac vám zaistí vodorovnú polohu tela.

Spánok na chrbte

Spánok na chrbte zaťažuje hlavne lonovú časť tela. Aby ste sa prebúdzali bez bolestí a váš spánok bol kvalitný, voľte tvrdší matrac - T3, T4.

Spánok na boku

Najväčšiu podporu potrebujete v oblasti ramien, bedier a kolien. Ideálny pre vás bude buď stredne tvrdý, alebo mäkší matrac - T3, T2. Tieto typy matracov sú vhodné aj vtedy, ak počas spánku často meníte polohy. Nezabúdajte ani na rozmery matraca, ktoré musia korešpondovať s rámom postele. Matrac by mal byť dostatočne veľký, ideálna veľkosť pre jednolôžko je 90x200 cm a pre dvojlôžko 160x200 cm alebo 180x200.

Výber vhodného materiálu

Materiál, z ktorého je matrac vyrobený, ovplyvňuje jeho vlastnosti, životnosť a funkčnosť. Vyberajte iba matrace, ktoré sú vyrobené z kvalitných materiálov, nie sú zdraviu škodlivé a sú antibakteriálne. Antibakteriálne matrace sú dôležité hlavne pre malé deti a alergikov. Chránič matraca, čiže poťah, by mal byť ľahko snímateľný, priedušný a dobre prateľný. Pre dospelých sú najvhodnejšie zónové matrace vyrobené z rôznych materiálov podľa tvrdosti. V oblasti pliec, bedier a kolien je použitý tvrdší materiál, v ostaných častiach mäkší. Obrázok: Použité materiály ovplyvňujú vlastnosti matraca. Zdroj: Ferreti.eu

Penové a latexové matrace

Tieto typy matracov patria k najobľúbenejším. Výborne sa prispôsobujú tlaku tela a sú pohodlné. Hlavnou výhodou je pomer medzi kvalitou a cenou. Latexové matrace majú štruktúru otvorených buniek, preto sú dostatočne priedušné. Latex je navyše antibakteriálny, vďaka čomu sa do neho nedostanú mikróby. Je teda vhodný aj pre alergikov.

Pružinové a taštičkové matrace

Matrace vyrobené z pružín a taštičiek majú výborné ortopedické vlastnosti a nedeformujú sa. Vďaka svojmu zloženiu majú dlhú životnosť. A aký je medzi nimi rozdiel? Klasické pružinové matrace sú vyrobené z oceľových drôtov, ktoré sú vzájomne pospájané. Výhodou pružín je to, že sa váha rovnomerne rozloží a matrac si dlho udrží svoj tvar. Taštičkové matrace majú pružiny samostatne uložené v malých prepojených taštičkách z textílie.

Kokosové matrace

Aj keď sa to niekomu nemusí pozdávať, matrace vyrobené z kokosových vlákien dokážu poskytnúť výbornú oporu chrbtice. Navyše dobre odvádzajú vlhkosť, a preto sa hodia do vlhkého prostredia chalúp či horských domčekov a penziónov.

Matrace so zónovaním

Matrac je rozdelený do niekoľkých pásiem, ktoré sa od seba líšia svojou tvrdosťou a niekedy aj tvarom povrchu. Sú prispôsobené záťaži jednotlivých častí tela na matrac. Tvrdšie materiály sú použité v miestach, kde je záťaž najväčšia. Sú to predovšetkým kĺby. Pri výbere tohto typu matraca dávajte pozor na jeho dĺžku, aby jednotlivé zóny boli pod spiacim tam, kde majú byť. Obrázok: Prierez jadrom taštičkového matraca. Zdroj: Materasso.sk

Údržba matracov

Aby váš matrac zostal čo najdlhšie ako nový, voľte také materiály, pri ktorých je zaručená dlhá životnosť. Matrac by mal byť priedušný a poťah nepremokavý. Vyhýbajte sa jedlu a pitiu v posteli, pravidelne vetrajte spálňu, a ak máte prašnú miestnosť, používajte čističku vzduchu. Poťah perte aspoň raz do mesiaca a matrac pravidelne obracajte. Pod posteľou zbytočne neuskladňujte veci, aby sa tam neusádzal prach a roztoče. Vyberajte rošty, ktoré zabezpečia matracu vzdušnosť.

Kvalitné matrace Ferreti

Hľadáte kvalitne spracovaný matrac z prvotriednych materiálov? Odborníci zo spoločnosti Ferreti používajú len tie najlepšie a od popredných dodávateľov z Európy. Všetky použité materiály sú certifikované a zdravotne nezávadné. Obrázok: Spálňový set od spoločnosti Ferreti. Zdroj: Ferreti.eu Ferreti je popredným výrobcom matracov a postelí. Na jednom mieste si zakúpite posteľ, matrac aj rošt. Tím odborníkov vám pomôže s výberom a všetko vyrobia podľa vašich predstáv.

Publikované: 11. 03. 2022

Kategória: Praktické tipy

Autor: Alena Čevelová