K pohodliu, bezpečnosti a komfortu vášho interiéru pekne od podlahy

Denne ich využívame takmer nonstop, často si však neuvedomujeme, ktoré časti interiéru sa starajú o naše pohodlie a maximálny komfort. Reč je o doplnkoch, vďaka ktorým je náš interiér a jeho časti kompletne a v tej najlepšej vizuálnej podobe pripravený na dlhodobé používanie.

Poďme si o vlastnostiach a výhodách prechodových a schodových líšt, možno aj pre váš lepší výber, povedať to najdôležitejšie.

​Na čo nám slúžia prechodové lišty?

Ako už z názvu vyplýva, prechodové lišty alebo prechodové profily sú lišty na podlahu a označujú sa aj ako výškové nastavovacie profily. Kombinujú rôzne podlahové krytiny ako dlažbu a parkety alebo laminát a koberec. Prechodové profily sa však používajú aj na jednotné podlahové krytiny. Pomocou týchto „koľajníc“ je možné tiež miestnosti od seba jasne oddeliť alebo vyrovnať výškové rozdiely.

Prechodové lišty sú dostupné v rôznych prevedeniach. Jednotlivé profily získate v rôznych materiáloch, dĺžkach a šírkach. Rozdiely sú aj v technike montáže a mieste použitia. Iné budú moderné schodové lišty a iné tie, ktoré sú určené na podlahu. Pri kúpe týchto dôležitých dokončovacích doplnkov by ste preto mali zvážiť viacero vecí.

​Výber správneho materiálu

K dispozícii sú prechodové lišty vyrobené z plastu alebo kovu. Posledné menované, pevné hliníkové prechodové lišty, sa dobre hodia na parkety a laminátové podlahy. Prechodové profily vyrobené z hliníka sa často používajú v kúpeľni, pretože sú nehrdzavejúce a obzvlášť robustné.

Samolepiace alebo skrutkovacie prechodové lišty z plastu sa často nachádzajú v kobercoch alebo menej používaných miestnostiach s laminátovými podlahami a ojedinele aj v dlažbe.

Priestory, ktoré sú zvyčajne málo namáhané, ako napríklad spálňa, nekladú na prechodovú lištu žiadne špeciálne nároky. V zásade platí, že čím viac sa podlaha používa, tým by mala byť prechodová lišta robustnejšia. Úlohu zohráva aj to, či je podlaha vystavená vlhkosti. Tu, ako sme už spomínali, použijete hliníkové prechodové profily vhodné do vlhkých miestností.

Vo všeobecnosti sú prechodové profily vyrobené z kovu obzvlášť vhodné pre veľmi zaťažované podlahy. Stabilitu vám ponúkajú aj prechodové profily s väčšou šírkou a pevnosťou.

Treba na to pri výbere myslieť a možno si nechať poradiť od odborníka. K pohodliu, komfortu a bezpečnosti interiéru treba ísť pekne od podlahy.

Publikované: 29. 06. 2022

Kategória: Interiér

Autor: Alena Čevelová