Výber jedálenskej stoličky - doprajte si pohodlie a luxus

Postav dom, zasaď strom! Máte to už za sebou? Ak bývate vo svojom, nebojte sa investovať nielen do dizajnu interiéru, ale aj do kvality. Keď si dáte na vybavení domácnosti záležať, môžete si svoj nábytok užívať celý život a stále bude pohodlný a luxusný.

Na rozdiel od postele či gauča, berieme jedálenské stoličky ako nutnosť a pri ich výbere sa väčšinou nezaoberáme nejakými hlbšími kritériami. Stačí, keď ladia s jedálenským stolom a dobre vyzerajú. Ale naozaj to postačuje? Možno práve kvôli nepohodlnej stoličke utekáme hneď po jedle od stola. Stolička je tvrdá, rozvŕzganá a nedá sa na nej pohodlne oprieť.

Obrázok: Popuste uzdu svojej fantázii a nebojte sa kombinovať viac štýlov. Zdroj: Elmina.sk

Vyberte si správnu výšku a šírku stoličiek

Väčšinou si kupujeme celý jedálenský set. Človek sa často sústredí hlavne na stôl, ktorý je v priestore omnoho dominantnejší, a stoličkám nevenuje až takú pozornosť.

Lenže, nie každý z rodiny je rovnako vysoký a veľký. Aj keď výber stoličky môže znieť ako totálna banalita, práve jej rozmery majú veľký vplyv na naše pohodlie v jedálni.

Ak pokukujete po nových jedálenských stoličkách, vyberajte buď z kolekcií, ktoré obsahujú rôzne veľkosti, alebo z kolekcií, ktoré ponúkajú stoličky s rozmermi vhodnými pre každého člena vašej rodiny.

Aké sú ideálne rozmery jedálenskej stoličky pri priemernej výške?

  • výška sedacej časti – 46 cm od podlahy
  • výška stolu – 76 cm od podlahy
  • šírka sedacej časti – 40 x 40 cm
  • vzdialenosť sedacej časti od stolu – 30 cm

Väčšina z nás však priemernú výšku (cca 180 cm) nedosahuje, preto sa radšej zamerajte na nasledovné:

  • výška sedacej časti – je vždy o kúsok menšia ako dĺžka nohy (od kolena po chodidlo), nohy by mali zvierať v kolenách 90 %
  • šírka sedacej časti – na oboch stranách by mal byť voľný priestor pár cm
  • vzdialenosť sedacej časti od stolu – nohy by sa nemali dotýkať spodnej časti stola

Obrázok: Kvalitný čalúnený nábytok vyzerá pekne a ľahko sa udržuje. Zdroj: Elmina.sk

Tvar a materiál stoličky

Je veľa článkov, ktoré informujú o dôležitosti výberu vhodnej kancelárskej stoličky pre správne držanie nášho tela. Lenže aj pohodlné sedenie pri jedení je veľmi dôležité. Skúste si sadnúť na ergonomickú jedálenskú stoličku, ktorá má správnu veľkosť a šírku. Zistíte, že na nej dokážete sedieť dlhé hodiny, či už pri posedení s priateľmi, alebo len tak pri káve a dobrej knižke.

Ergonomické vlastnosti

Žijeme v dobe home office. Veľa z nás kvôli nedostatočnému priestoru nemá pracovný kútik, a tak sa prevažne hrbíme na gauči alebo 8 hodín sedíme pri jedálenskom stole. Práve pri takomto dlhom sedení zistíme, že je naša jedálenská stolička vlastne veľmi nepohodlná a koniec pracovného dňa sa stáva viac-menej utrpením. Z praktických dôvodov je teda výber jasný. Jedálenská stolička by mala byť natoľko pohodlná, že nám ušetrí miesto a v prípade potreby nahradí aj kancelársku stoličku v byte.

Materiál

Najväčšou klasikou sú drevené stoličky. Drevo nie je zlé, ale aby sme boli presvedčený, že nám stolička nejakú dobu vydrží, mali by sme voliť stoličky z masívu. Medzi kvalitné masívne drevo patrí dub, buk alebo borovica.

Na trhu nájdete široký výber dizajnérskych kúskov od moderných minimalistických až po luxusné kolekcie rustikálneho štýlu. Trh s nábytkom je natoľko rozmanitý, že sa môžete skutočne odviazať a vyberať z rôznych materiálov, štýlov a farieb. A aby ste vedeli, či pre vás jedálenská stolička skutočne ideálna, navštívte showroom predajcu a vyskúšajte si ju.

V poslednej dobe sa do módy znovu vracajú oblé čalúnené stoličky. Na rozdiel od čias minulých, sú vyrobené z trvácnych materiálov a projektované tak, aby poskytovali maximálne pohodlie, ľahko sa udržiavali a vyzerali luxusne. Predstavte si prešívané čalúnené stoličky, ktoré pôsobia trochu ako kreslá a vy si vychutnávate posedenie pri vašom jedálenskom stole. Budete sa cítiť pohodlne ako pri relaxácii v obývačke, a zároveň budú výborne zapadať do vašej kuchyne či jedálne.

Pri kúpe čalúnených stoličiek s opierkami dbajte na dizajn a farbu, aby zapadla do interiéru jedálne. I keď ešte prevláda názor, že čalúnený nábytok kvôli svojej komplikovanej údržbe nemá v kuchyni čo hľadať, v súčasnosti je už neopodstatnený. Čalúnenie sa vyrába z materiálu, ktorý sa ľahko čistí a len tak ho nezničíte. Ideálnym výberom čalúnenia je kombinácia bavlny a polyesteru, ktorý je odolný voči oteru a ľahko sa udržiava. Časy „vydratého“ a špinavého čalúneného nábytku sú už, chvalabohu, za nami.

Obrázok: Voľte vhodné farby stoličiek, aby vám výborne ladili so zvyškom nábytku v miestnosti. Zdroj: Elmina.sk

Nešetrite - ušetríte!

Zabudnite na najnižšiu cenu. Sú dôležitejšie parametre, ktoré vám zaručia, že po pár mesiacoch nebudete nadávať, čo ste si to vlastne kúpili. Najskôr si nájdite jedálenské stoličky na internete, kde vyhľadáte aj odporúčania zákazníkov na daného predajcu a konkrétny produkt. Výber stoličiek do jedálne sa môže zdať nedôležitý, ale ak ich budete meniť každých 5 rokov, bude určite náročný pre vašu peňaženku.

Ak zainvestujete do kvalitnej stoličky, ktorá je zároveň dizajnérskym kúskom, bude súčasťou vašej domácnosti dlhé roky a navyše sa stane výstavným artiklom, ktorý vám bude závidieť nejedna návšteva.

Doprajte si luxus!

Predajcovia ponúkajú klasický, rustikálny, moderný alebo industriálny dizajn kuchynských stoličiek. Každý si vyberie podľa svojho gusta! Stoličky by nemali byť iba pohodlným miestom pre vaše hostiny, ale aj symbolom vkusu. Ak chcete zmodernizovať váš jedálenský kút, vyberajte e-shopy, ktoré vám toto všetko splnia.

Publikované: 08. 02. 2022

Kategória: Praktické tipy

Autor: Alena Čevelová