Travertín – výborný materiál k bazénu

Prichádza leto a s ním mnohí zatúžili po bazéne na záhrade. V horúcich dňoch nie je nič lepšie, ako možnosť schladiť sa v tom vlastnom priamo za domom. Okrem príjemnej rekreačnej funkcie však spĺňa táto nádrž na vodu aj pomerne dôležitú estetickú funkciu. Častokrát sa práve bazén stane dominantným prvkom záhrady, a preto je dôležité zamerať sa nie len na jeho objem, ale materiály použité na výstavbu.

Bezpečnosť na prvom mieste

Nad materiálom samotných stien bazénu netreba premýšľať až tak veľmi, ako nad materiálom, ktorý sa použije na lem bazénu. Práve po ňom sa totižto chodí, keď z bazénu vychádzate, alebo doňho vchádzate. Je jasné, že v okolí bazénu bude voda, ktorá z neho dokáže kedykoľvek vyprsknúť. Z veľkého množstva materiálov sa po namočení stane plocha šmykľavá ako ľad. To môže byť nebezpečné pre dospelých, ale hlavne deti, ktoré v okolí bazénu často behajú. Chôdza po travertínovej podlahe je ale vďaka jeho pórovitosti aj v prítomnosti vody úplne bezpečná.

Nohy si na bazénovom leme nepopálite

Každý pozná, keď v lete uprostred dňa páli slnko, ako veľmi sa dokážu rôzne povrchy zohriať. Na chvíľu stratíte pozornosť, stúpite na tmavšiu časť podlahy a potom v nepríjemnej bolesti hľadáte najbližší kúsok trávy, kde by ste si mohli schladiť svoje chodidlá. Travertín vďaka svojej schopnosti akumulovať teplo ostáva na povrchu iba príjemne teplý, vďaka čomu po ňom môžete chodiť aj s bosými nohami bez rizika popálenia. A bonusom je aj to, že večer, keď sa vzduch začne ochladzovať, travertínový bazénový lem začne teplo nazbierané cez deň postupne uvoľňovať. Ak teda zvažujete postavenie zapusteného bazénu na svojej záhrade a neviete sa rozhodnúť, aký materiál okolo neho použiť, krásny travertín môže byť tou najlepšou odpoveďou. Jeho prírodný vzhľad spríjemní atmosféru vo vašej záhrade svojim výzorom, ale aj bezpečnosťou a jednoduchou údržbou. Okrem toho vďaka mrazuvzdornosti a celkovo vysokej odolnosti vydrží veľmi dlhý čas bez potreby opravy.

Publikované: 25. 05. 2019

Kategória: Zahrada

Autor: Alena Čevelová