Na ceste k vysnívanému bývaniu

Pred tým ako sa nasťahujete do vášho nového domu, budete musieť toho urobiť veľa. Medzi iným premyslieť si, ako by váš dom mal vyzerať. Otázky, ktoré si potrebujete zodpovedať, aby ste získali jasnú predstavu o tom, čo chcete, nájdete v nasledujúcom článku.

Projekty rodinných domov

Aby ste vybrali projekt rodinného domu, ktorý čo najviac vyhovuje vašim predstavám, premyslite si najskôr odpovede na niekoľko otázok:
  • Chceme poschodový alebo prízemný dom?
  • Koľko izieb potrebujeme? Koľko chceme mať spální a detských izieb?
  • Potrebujeme hosťovskú izbu?
  • Potrebujeme pracovňu alebo miesto pre hobby?
  • Ako veľkú chceme obývaciu izbu?
  • Plánujeme prepojenie obývacej izby a kuchyne?
  • Potrebujeme garáž?

Na čo ešte myslieť?

Podobných otázok by sa dalo nájsť aj viac. No ak ste si zodpovedali aspoň na tieto, mali by ste mať dostatočnú predstavu o tom, koľko miestností potrebujete a na aký účel. Z ostatných vecí, ktoré si musíte premyslieť, sú dôležité najmä tvar pôdorysu domu, smer, kam budú otočené okná a ich veľkosť. O projekte rodinného domu, ktorý si vyberiete rozhoduje okrem toho samozrejme aj veľkosť a tvar pozemku. Projekty rodinných domov vyberajte u skúsených odborníkov. Väčšina firiem poskytujúcich tieto služby má pripravené pre svojich zákazníkov prehľadné katalógy projektov rodinných domov.

Nízkoenergetické domy

V katalógoch nájdete aj projekty nízkoenergetických rodinných domov. Nízkoenergetické domy ponúkajú úsporné riešenie pre spotrebu energií. V projektoch takýchto rodinných domov sú zahrnuté materiály znižujúce únik tepla. Počíta sa so stratou tepla do všetkých strán — po obvode, cez okná dvere aj podlahu. Zohľadňujú tiež možnosť získavania tepla zo slnečného žiarenia aj všetky ostatné faktory pre zlepšenie tepelnoizolačných vlastností domu.

Publikované: 20. 12. 2018

Kategória: Stavba a rekonštrukcia

Autor: Alena Čevelová