Najlepšia pracovná doska do kuchyne – ktorá to je?

Výber najlepšej pracovnej dosky je do istej miery subjektívna vec, pretože každý má iné požiadavky na odolnosť, dizajn aj cenu. Najobľúbenejšie materiály pre pracovné dosky v kuchyni sú však laminát, drevo a kameň. Aby ste si preto vybrali tu najlepšiu, je dôležité poznať jednotlivé materiály a ich výhody detailne.

Odolné kamenné dosky do kuchyne

Kvalitné kamenné pracovné dosky sú trvanlivé a poskytujú kuchyni prémiový vzhľad. Aj keď je ich cena vyššia, môžu byť finančne efektívne, pretože sú trvácne a použiteľné aj mimo kuchyne. Ak a rozhodnete dosku vymeniť alebo sa nejakým spôsobom poškodí, kameň sa dá ešte využiť inak, či už v domácnosti alebo na záhrade.

Najlepšie je navštíviť dobré kamenárstvo. Práve tu nájdete rôzne dosky, ktoré sú odolné voči teplu, bežnému opotrebeniu a sú schopné odolať extrémnej vlhkosti. Najčastejšie sa používa žula a mramor.

Drevo pre útulný domov

Drevené pracovné dosky do kuchyne sa dajú považovať za luxusný kúsok, ako väčšina prírodných materiálov. Ich cena je vyššia, najmä ak ide o kvalitné a odolné tvrdé drevo. Tento materiál síce pôsobí trendovo, útulne a je nadčasový, ale vyžaduje si určitú starostlivosť. Ak chcete drevenej kuchynskej doske predĺžiť životnosť, mali by ste ju pravidelne ošetrovať špeciálnym olejom. Pozor treba dávať na vyliate tekutiny, ktoré treba čo najskôr utrieť, tabu je aj použitie chemikálií.

Dostupné laminátové dosky

Laminátové kuchynské dosky sa stávajú čoraz populárnejšími pre svoju nízku cenu, vysokú odolnosť a jednoduchú údržbu. Laminátové pracovné dosky sú odolné aj proti škrabancom, sú šetrné k životnému prostrediu a cenovo najdostupnejšie. Avšak aby na nich nevznikli škrabance či škvrny, potrebujú údržbu, pričom existuje veľa prípravkov pre extra starostlivosť o laminát. Na laminátové dosky nie je vhodné ukladať príliš horúce hrnce, mohli by sa poškodiť.

Publikované: 30. 06. 2023

Kategória: Praktické tipy

Autor: Alena Čevelová