Ako umiestniť obraz v interiéri a vyhnúť sa dizajnérskym prehreškom

Neviete, ako začleniť do nového interiéru obraz, ktorý je pre vás obzvlášť drahý? Alebo si ním len chcete vyzdobiť dom? Hovorili sme s odborníkom v tejto oblasti a zistili sme, čo robiť v tejto situácii. Obraz na mieru je krásny detail každého interiéru. Preto je potrebné pristupovať k jeho výberu múdro, aby ste z vášho domova neurobili galériu alebo múzeum, kde bude človek obklopený obrovským množstvom prebytočných informácií. Vieme, ako sa vyhnúť niektorým chybám, ktoré ľudia bežne robia.

Pozor na dizajn

Ak si myslíte, že si môžete do svojho interiéru dať všetko, čo sa vám v obchode zapáčilo, veľmi rýchlo sa presvedčíte o opaku. Samotný obraz a jeho rám vedia urobiť veľa, preto sa rozhodujte ešte pred samotnou rekonštrukciou alebo pri navrhovaní. Inak bude v celom priestore chaos.

Pravidlo úrovne očí

Jedná sa o približný pohľad priemerne vysokej osoby, kde musí byť stred obrazu vo vzdialenosti 145 - 150 centimetrov od podlahy a v úrovni očí. Mimochodom, v múzeách sa obrazy zvyčajne vešajú vo výške 152 centimetrov - to je o niečo vyššie, pretože vo veľkých halách je možnosť ustúpiť.

Rozloženie

Logické miesto pre umelecké obrazy v interiéri je v obývacej izbe nad pohovkou. Okamžite priťahujú pozornosť aj pri vchode do domu, ale ani v obývačke neodvádzajú pozornosť napríklad od pozerania filmu. Vyberte si - jeden veľký obrázok, prípadne 2-3 stredné alebo niekoľko malých. Skúste jednu z možností a potom vešajte. Rada na záver: Neexistuje žiadny zákon, ktorý by vám zakazoval zavesiť portréty ľudí a krajiny, zátišie alebo plagáty v štýle pop artu na jednu stenu, napriek tomu sa snažte mať niekoľko obrazov, ktoré však majú niečo spoločné - žáner, farebnú schému, tému alebo veľkosť detailov. Takéto zloženie bude harmonickejšie.

Publikované: 30. 09. 2019

Kategória: Interiér

Autor: Alena Čevelová