Inšpirácia pre štýlovú spálňu v roku 2022

Trendy ovplyvňujú množstvo oblastí nášho života. Ak hľadáte novú inšpiráciu pre vašu spálňu, zistite, čo bude v roku 2022 v kurze. V tomto článku sa dozviete, na čo konkrétne klásť v modernej spálni dôraz.

Trendy interiérového dizajnu na rok 2022

Pri interiéroch je tento rok všeobecne potrebné čo najviac prihliadnuť na jednoduchosť a minimalizmus. Do popredia sa dostáva prirodzené svetlo, preto sú pre interiéry dôležité veľké a dobre umiestnené okná. Ak ich z nejakého dôvodu nemáte k dispozícii, môžete staviť aspoň na dostatočné množstvo umelých svetiel v podobe najrôznejších lámp, intímnych svetiel či led pásikov. Tohtoročné interiéry sa zároveň vracajú k prírodným koreňom. Preto niet divu, že sa čoraz častejšie pristupuje k prírodným materiálom, ktoré vám pomôžu v interiéri navodiť príjemný pocit. Drevo sa objavuje nielen na podlahách, ale aj ako materiál na obklad stien. Okrem toho sa do popredia stále častejšie dostáva téma udržateľnosti a zero waste. Vzhľadom k tomu môžete v domácnosti voliť udržateľné materiály a myslieť na minimalizáciu odpadu. So škandinávskym štýlom neurobíte krok vedľa.

Trendy pre moderné spálne 2022

Poďme sa teraz podrobne pozrieť na spálne. Práve pre tieto miestnosti totiž platí hneď niekoľko trendov, ktorými sa v tomto roku môžete riadiť.

Dôraz na pohodlie, kvalitu a pôvod vybavenia

Zo všeobecného hľadiska je potrebné v spálni dbať na pohodlie. Predsa len sa jedná o miestnosť, ktorá primárne slúži k vášmu odpočinku. Pokiaľ sa púšťate do zariaďovania novej spálne alebo jej rekonštrukcie, odporúča sa dbať na kvalitu a pôvod vybavenia. To znamená, že radšej investujte do kvalitného nábytku z masívu namiesto drevotrieskového, ktorý má kratšiu životnosť.

Škandinávska jednoduchosť

Ak chcete svoju spálňu niečím ozvláštniť, môžete sa rozhodnúť pre zakomponovanie škandinávskeho štýlu. Použiť môžete doplnky čistých tvarov, otvorené knižnice, závesné nočné stolíky a masívne rámy postelí, ktoré sú svojim dizajnom inšpirované škandinávskymi krajinami. V škandinávskom dizajne má svoje miesto hlavne teplá šedá farba, ktorá sa tu snúbi s masívnym drevom a prirodzeným svetlom a dohromady vytvára útulnú atmosféru.

Manželské postele s veľkým čalúneným čelom

Tohtoročné trendy sa, samozrejme, dotýkajú aj najvýraznejšieho kusu nábytku v spálni, teda postele. Pokiaľ chcete ísť s dobou, mali by ste sa v ideálnom prípade rozhodnúť pre kvalitnú posteľ s veľkým čalúneným čelom, ktorá hneď na prvý pohľad pôsobí pohodlným a elegantným dojmom. Stavte napríklad na luxusný boxspring alebo kontinentálne postele, ktoré sľubujú pohodový spánok. Kontinentálne postele od Materasso. Zdroj: materasso.cz

DIY prvky

Pustite sa do tvorby a ozdobte svoju spálňu zaujímavým DIY prvkom. Keď si rozumiete s náradím, môžete sa pustiť napríklad do tvorby nejakého kusu nábytku. Chybu neurobíte ani v prípade, že sa rozhodnete pre šitie obliečok alebo pletenie veľkej deky či prikrývky. Môžete sa tiež pokúsiť o výrobu zaujímavej dekorácie z betónu, napríklad v podobe vázy alebo kvetináča.

Viacúčelové prvky

Trendom tohto roku je aj využitie najrôznejších viacúčelových prvkov. Jednať sa môže napríklad o skrinku, ktorá zároveň plní funkciu nočného stolíka. Rovnako manželská posteľ môže zároveň zastávať funkciu úložného priestoru, prípadne ju môžete behom okamihu premeniť na útulnú pohovku. Tieto rady ocenia najmä tí, ktorí v domácnosti bojujú s priestorom.

Farba roku 2022

Farba roka každoročne ovplyvňuje trendy v oblasti módy aj bytového designu. Rok 2022 je v znamení farby Very Peri, čo je farba, ktorá kombinuje hneď niekoľko odtieňov. Definovať by sme ju mohli ako modrú s fialovočerveným podtónom. Farba Very Peri je inšpirovaná kvetom zimozeleň a do spálne je veľmi vhodná. Tento odtieň sa hodí napríklad k hnedej alebo zelenej farbe. Zaujímavú kombináciu vytvára aj s výraznou žltou alebo ďalšími odtieňmi fialovej farby. Ak chcete v spálni všetko vyladiť k dokonalosti, stávku na istotu symbolizujú farebne jednotné spálňové zostavy. Farba roku 2022.

Tapety

Interiérové tapety zažili svoj návrat už v roku 2015. Tento trend pritom trvá až dodnes. Tapety sa používajú z dôvodu, aby priestoru dodali potrebnú farbu a kontrast. V kurze sú tapety v jasných odtieňoch alebo pastelových tónoch. Chybu neurobíte ani s tapetou v imitácii dreva, betónu alebo kameňa.

Vzory

Vaša spálňa rozhodne nemusí kombinovať len jednoduché farby a minimalistické dizajny. Experimentovať môžete so zmiešanými vzormi na vankúšoch, obliečkach alebo napríklad na malých kobercoch.

Rady a tipy na záver

Pri zariaďovaní spálne vždy klaďte dôraz na váš osobný vkus a pohodlie. Predsa len sa jedná o váš domov a je dôležité, aby ste sa v ňom cítili pohodlne predovšetkým vy sami. Vyššie uvedené body však môžete použiť ako inšpiráciu v prípade, že chcete vyskúšať niečo nové. Zároveň sa môže jednať o praktické vodítko pri vytváraní izby pre hostí, v ktorej sa budú cítiť príjemne.

Publikované: 26. 01. 2022

Kategória: Interiér

Autor: Alena Čevelová