Epoxidové stoly sú dizajnovým hitom interiérov

Úmyselne nepíšem moderných interiérov, pretože nechcem vytvoriť dojem, že sa hodia len do hypermoderných dizajnových bytov. Tieto krásne stoly vyniknú kdekoľvek. Ale keď im dáte priestor ako solitéru, užijete si ich najviac. Čo vlastne epoxidové stoly sú? Ide o stoly, ktorých časť tvorí epoxidová živica. Práve tá je použitá ako dizajnérsky nástroj k vytvoreniu stolu. Obvykle sa nejedná o žiadne sériovo vyrábané stoly. Každý epoxidový stôl je vlastne unikát, pretože kombinuje hmotu (väčšinou drevenú) a živicu do neopakovateľnej kompozície. Aj preto sú epoxidové stoly predovšetkým doménou milovníkov DIY a malých firiem, ktoré sa nadchli pre ich dizajn, a vyrábajú ich pre ľudí, pre ktorých je nábytok viac než len funkčnou súčasťou interiéru.

Epoxidový stôl ako umenie

Epoxidové stoly sú doslova umeleckými kúskami. Ich vzhľad sa začína rysovať vo chvíli, kedy vyberáme materiál pre stôl. Ďalšia fáza, ktorá sa podpíše na vzhľade stolu, je voľba kompozície, ktorú chceme materiálu, obvykle drevu zaliatemu v epoxidovej živici, dať. Nakoniec je to samotná živica, ktorá môže byť číra, alebo farbená rôznymi pigmentami. Do procesu tvorby takéhoto diela vstupuje toľko faktorov, že skutočne každý stôl je umeleckým počinom. Je na vás, či siahnete po hotových kúskoch, alebo si ho skúsite vyrobiť ako DIY.

Ako na výrobu epoxidového stolu?

Proces tvorby epoxidového stolu nie je pre zručného človeka s predstavivosťou zas tak náročný. Určite ale potrebujete vhodný materiál, náradie a priestor pre výrobu. Na samotnom začiatku stojí rozhodnutie, z akého materiálu budete stôl vyrábať. Ide predovšetkým o stolnú dosku. Do epoxidovej živice je dnes najmódnejšie zalievať surové drevo. Najlepšie pokrivené, s rôznymi efektnými vadami. Ďalšou možnosťou sú škárovky, do ktorých sa frézujú rôzne krivky, a tie sa potom vylievajú farbenou epoxidovou živicou. Poslednou možnosťou je do epoxidu, v tomto prípade väčšinou číreho, zalievať rôzne malé drievka (narezané konáre na krúžky), mince, kamienky, korkové zátky apod. To, čo dnes ale letí najviac, je prvý zmienený prípad – teda drevo. Pripravte si preto zaujímavé dosky, ktoré budete do živice zalievať. Potrebujete taktiež vhodnú epoxidovú živicu a prípadne farebné pigmenty. Hitom je modrá živica, ale aj červená, čierna a vo farbe slonovej kosti. Opracujte drevo a vytvorte si formu pre stolovú dosku. Dosky potom do nej kompozične vhodne vložte. Medzery medzi môžete vylievať živicou. Najefektnejšie vypadá modrá. Medzi nádhernými pokrivenými doskami akoby vytvárala meandre divokej rieky. Na záver, po vytvrdnutí, sa musí živica brúsiť a leštiť. Vypadá to jednoducho, ale materiál nie je lacný, dosky sa ťažko zháňajú a potrebujete byť dostatočne zručnými. Okrem času na výrobu potrebujete aj bezprašný priestor na prácu so živicou.

Hotové epoxidové stoly od slovenského výrobcu

Riešením je kúpiť si krásny hotový epoxidový stôl jedálenský, ale aj konferenčný stolík. Na Slovensku tieto stoly vyrába firma ROY.SK.Na jej internetových stránkach Royal.sk nájdete aktuálnu ponuku epoxidových stolov. Zadať si však máte možnosť aj výrobu epoxidového stolu podľa vlastných predstáv. Do bytu, do svojej reštaurácie, alebo do firmy.

Publikované: 20. 07. 2019

Kategória: Interiér

Autor: Alena Čevelová