Skúste provensálsky štýl

Mať interiér ladený do jedného štýlu je trendom poslednej doby. Tento štýl nemusí byť len moderné alebo nadčasový. Môže byť inšpirovaný minulosťou. Provensálsky štýl súvisiace so známou oblasťou vo Francúzsku je jednou zo zaujímavých možností.

Správne farby jasne dominujú

Provensálsky štýl je v prvom rade jasne charakteristický tými správnymi farbami. O aké ide as ktorými nešliapnete vedľa? Je to celkom jednoduché. V prvom rade by to mali byť odtiene fialovej farby, a ďalej nezabúdajte na tú tyrkysovú, olivovo zelenou, alebo farby, ako je šedá, žltá a zlatá, ktorými môžete tento základ doplniť. Razom získate ten správny farebný nádych, ktorý k tomuto štýlu jasne patrí.

Bez dlažby to nejde

Čo nesmie v interiéri, ktorý je ladený v provensálskom štýle tiež chýbať? Je to dlažba. Osvedčenou voľbou je hlavne hnedá, alebo tiež tmavo červená. Pamätajte, že táto podlahová krytina nepatrí len do chodby alebo do kuchyne - ako ste zvyknutí zo svojich bytov. Mala by byť súčasťou celého interiéru. Teda aj spálne, alebo obývacej izby.

Nábytok ideálne pôvodnej

Ak sa vám podarí zaobstarať si pôvodné kúsky nábytku, je to skvelá cesta, ako vytvoriť provensálsky štýl, ktorý bude naozaj originálne. Pokiaľ nie sú v dokonalom technickom stave, pomôže kvalitné renovácie. Problém dnes nemusí byť ani obstaranie nového nábytku, ktorý súčasný výrobcovia upravujú tak, aby sa tomu staršiemu dokonale podobal. Ideálne je osloviť stolárov, ale niekoľko kúskov môžete kúpiť aj v nábytkárskych supermarketoch.

Nezabudnite na doplnky a dekorácie

Provence štýl už pomaly ale isto dostáva svoj správny vzhľad. Bez čoho sa nikdy nezaobíde, to sú aj doplnky. Správnou voľbou je voliť predovšetkým keramiku. Umiestniť ich môžete na poličkách, stoloch, aj akýchkoľvek iných miestach. Všetko doplňte tiež niekoľkých obrusy a prikrývky, najlepšie s kvetinovým motívom. Aj ten takzvaný provensálsky štýl celkom dobre vystihuje.

Publikované: 27. 02. 2019

Kategória: Praktické tipy

Autor: Alena Čevelová