Prirodzené svetlo a čerstvý vzduch: Dôležité detaily zdravého a krásneho priestoru

Najmä na jeseň a v zime, keď je vonku chladno a tma, sa častejšie sťahujeme do svojich obytných priestorov. Ani na jar a v lete sa však bezpečiu a pohodliu interiéru nevyhýbame. Trávime v ňom predsa viac ako 90 % svojho času. O to dôležitejšie je, aby sme si doma vytvorili zdravé a pohodlné životné prostredie.

Dôležitú úlohu v tom zohráva čerstvý vzduch a prirodzené denné svetlo. Dáme vám tipy, ako pomocou týchto dôležitých faktorov vytvoriť z vášho domova oázu pokoja.

​Prečo sú čerstvý vzduch a svetlo tak dôležité?

Ku koncu roka sa nálada mnohých ľudí mení. Klesá energia a nutkanie hýbať sa, zvyšuje sa potreba spánku. Existuje mnoho dôvodov pre toto takzvané zimné blues. Dôležitú úlohu tu zohráva nedostatok denného svetla, no na náladu negatívne vplýva aj zatuchnutý vnútorný vzduch. Kvôli nižším teplotám ľudia nielen menej chodia von na čerstvý vzduch a denné svetlo, ale často priveľa kúria a málo vetrajú.

To je dôvod, prečo je kvalita vnútorného vzduchu doma aj v práci – často obzvlášť zlá. Naša pohoda trpí a cítime sa unavení a vyčerpaní, pretože nám chýba čerstvý vzduch. Ako to zmeniť?

​Riadené vetranie ako riešenie

Berte varovné signály vážne a zabezpečte si zdravú vnútornú klímu! Ako prvý krok by ste mali prehodnotiť svoje správanie pri vetraní. Inteligentným opatrením môže byť inštalácia riešenia automatického vetrania, ktoré riadi minimálnu výmenu vzduchu vo vašej domácnosti. Pomôcť môže aj vetranie oknami podľa potreby so senzormi CO2. Ak sa bojíte malých nepríjemných hostí, inštalujte na okná pevné siete proti hmyzu.

​Regulácia svetla žalúziami

Veľmi podobne je to aj s prirodzeným denným svetlom v interiéri, ktoré pre svoje normálne fungovanie potrebujeme ako soľ. Zaisťujeme si ním nielen prísun zdravej energie, ale aj pocit lepšej nálady a osobnej pohody.

Ak sa bojíte, že vám v prúdení prirodzeného denného svetla bude v lete brániť silné slnko, vyriešte jeho reguláciu kvalitnými žalúziami, ktoré sú v kombinácii so spomínanými sieťami ideálnym riešením na okná.

Váš domov bude krásne presvetlený a plný čerstvého, zdravého vzduchu, za čo sa vám telo odvďačí dobrou náladou. Tak sa o tom presvedčte.

Publikované: 27. 02. 2022

Kategória: Interiér

Autor: Alena Čevelová