Podlahy vhodné pre alergikov: Ktorú si vybrať?

Dnes už viac ako 20 % ľudí trpí alergiou alebo astmou. A všetky nečistoty, prach, peľ a iný neporiadok týmto ľuďom vôbec nepomáhajú. Pokiaľ máte doma aj vy alergika, pravdepodobne riešite otázku vhodnej podlahovej krytiny. Správne zvolená podlaha môže alergikovi vylepšiť život aj zmierniť nepríjemné príznaky. Aké podlahy sú vhodné pre ľudí trpiacich alergiami?

Koberce s nízkym vlasom

Vo všeobecnosti sa koberce delia na tie s krátkym a dlhým vlasom. Alergény sa zachytávajú na kobercoch, ktoré majú vysokú hustotu a dlhý vlas. Aj preto je lepšou voľbou koberec s krátkym vlasom, ktorý je tiež jednoduchší na údržbu. Krátke vlákna nezadržiavajú toľko prachu a nevedú k alergiám. Dôležité je tiež pravidelné čistenie a vysávanie kobercov. Časté upratovanie je v domácnosti, ktorú obýva alergik, jednoducho nutnosťou.

Vinylové podlahy

Vinyl je dobrou podlahovou krytinou pre každého, kto trpí alergiou alebo astmou. Ide tiež o dizajnovú podlahovinu, ktorá je dostupná v rôznych štýloch a prevedeniach. Ideálne je zvoliť hladšie dlaždice, ktoré sú jednoduchšie na údržbu ako podlahy s rôznymi hranami a inými prvkami.

Podlahy z tvrdého dreva

Drevené podlahy sa stále radia medzi najobľúbenejšie podlahové krytiny. Sú tiež “zdravé”, pretože pri správnom a pravidelnom čistení nevytvárajú vhodné podmienky pre roztoče ani vznik plesní. Aj preto ide o alternatívu, ktorú ocení každý alergik. Jednou z nevýhod drevených podláh je vyššia cena. Mnoho majiteľov domov práve kvôli vysokej počiatočnej investícii siaha po lacnejších variantoch. Avšak, v konečnom dôsledku investíciu do drevenej podlahy akiste neoľutujete. Práve naopak, budete sa z nej tešiť pokojne niekoľko desaťročí.

Laminátové podlahy

Sú tiež jednoduché na údržbu, preto môžu byť dobrou voľbou pre alergikov. Pokiaľ ale niekto z domácnosti trpí extrémnou alergiou, môže sa stať, že mu prchavé zlúčeniny, ktoré podlaha obsahuje, priťažia na zdravotnom stave.

Korkové podlahy

Aj korok je odolný voči plesniam, a to najmä vďaka prítomnosti suberínu v materiáli. Ide o prírodný prvok, ktorý zabraňuje rozmnožovaniu baktérií a iných alergénov spôsobujúcich problémy.

Publikované: 25. 01. 2020

Kategória: Praktické tipy

Autor: Alena Čevelová