Podľa čoho vyberať pentlice, zástrče a závory na dvere

Pri výbere pentlíc, zástrčiek alebo závor pre dvere je dôležité brať do úvahy niekoľko faktorov. Správne zvolené a kvalitné zabezpečovacie prvky zaisťujú bezpečnosť a ochranu vášho domova. Tu je pár tipov, podľa čoho vyberať.

Na čo sa zamerať

- Pentlice, zástrčky a závory by mali byť vyrobené z kvalitných a odolných materiálov, ako je napríklad nerezová oceľ. To zaistí ich dlhodobú trvanlivosť a odolnosť.

- Pred nákupom sa uistite, že vybrané zabezpečovacie prvky sú kompatibilné s vašimi dverami. Skontrolujte ich veľkosť, typ a štýl, aby sa správne hodili k vašim dverám.

- Existuje rôzne typy dverí, ako sú drevené, kovové alebo plastové. Vyberte teda produkty, ktoré sú vhodné pre konkrétny typ vašich dverí. Napríklad pri ťažkých dverách je vhodné použiť silnejšie a robustnejšie zabezpečovacie prvky.

- Skontrolujte, či vybrané pentlice, zástrčky a závory spĺňajú miestne bezpečnostné normy. Mali by mať certifikácie alebo označenia, ktoré potvrdzujú ich bezpečnostné štandardy.

- Zvážte tiež inštaláciu zvolených zabezpečovacích prvkov. Ak nie ste skúseným remeselníkom, môže byť lepšie vybrať prvky, ktoré je možné ľahko inštalovať a používať.

- Niektoré pentlice, zástrčky a závory môžu mať dodatočné funkcie, ako je napríklad možnosť uzamknutia zvnútra, regulácia sily otvorenia atď. Zvážte svoje potreby a preferované funkcie, aby ste si vybrali najvhodnejšie zabezpečovacie prvky.

Na čo nezabudnúť

Pred nákupom si prečítajte recenzie a odporúčania od ostatných užívateľov. To vám môže poskytnúť užitočné informácie o kvalite, funkčnosti a spoľahlivosti zvolených zabezpečovacích prvkov. U pentlíc skontrolujte nosnosť a zvážte hmotnosť a veľkosť vašich dverí. Napríklad pentlice by mali byť dostatočne pevné a odolné, aby udržali ich váhu. Pri závorách sa rozhodnite, akým spôsobom by mali byť ovládané. Niektoré závory majú páčkový mechanizmus, zatiaľ čo iné je možné ovládať kľúčom. V prípade zástrčiek zvoľte vhodný mechanizmus zamykania. Niektoré zástrčky majú klasický kľúčový mechanizmus, ďalšie je možné ovládať páčkou alebo tlačidlom.

Publikované: 29. 07. 2023

Kategória: Praktické tipy

Autor: Božena Maříková