Fenomén Ikea a zostavovanie nábytku svojpomocne

Bez nábytku sa nezaobíde žiadny byt, ani dom. Zaobstarať ho možno nielen u lokálnych stolárov, alebo v špecializovaných obchodoch. Trendom poslednej doby sú aj nábytkové supermarkety. Jedným z najznámejších je Ikea, o ktoré často básní influenceři a blogeri. Prečo je fenoménom?

Nábytok, ktorý je lacný

Business model tohto nábytkárskeho obchodu je celkom jasný. Väčšina sortimentu je charakteristická tým, že u neho bola stlačená cena na samotné minimum. Je to dané ako použitými materiálmi, ktoré súvisia s nie úplne stopercentné kvalitou, tak je to dané pochopiteľne aj objemom vyrobených kusov. Ikea je totiž obrovský reťazec a tak sú jednotlivé produkty do mnohých krajín. A to je dôvod tak nízke ceny.

Vyber, nalož a ​​zaplať

Ikea je fenoménom aj porotu, že sa jedná o obchod založený na koncepte cash and carry. Teda zaplať a odvez. Aj keď v posledných rokoch ponúkne aj doplnkové dopravné služby, nie sú toľko využívané. Navyše nezabudnite tiež na to, že aby bolo možné tovar zaplatiť, musíte si ho najprv vo veľkom sklade sami nájsť a potom sami naložiť do nákupného vozíka. Aj to je pomerne unikátna vec, ktorá v podobne zameraných obchodoch nie je - v tých vám tovar vydá skladník, na základe predloženia účtenky.

Zostavenie nábytku? Často nočná mora

Nábytok je kupovaný výhradne rozložený. Prekvapenie vás teda čaká až doma, keď ho musíte zostaviť. Razom zistíte, že nízka cena nie je všetko, pretože strávite aj niekoľko hodín jeho zostavovaním. Síce je všetko pripravené a často sa dá potupovat intuitívne, podľa sedliackeho rozumu. Na druhej strane musíme opäť pripomenúť veľkovýrobu, s ktorou je spojený aj fakt, že nie všetko do seba zapadá tak, ako by malo. Veľa návodov navyše nie je až tak detailných a tak si na niekoľkých spojoch môžete celkom výrazne lámať hlavu. V tej chvíli vás iste zaujme piktogram, ktorý značí, že keď si neviete rady, stačí zavolať na infolinku, kde vám sa zostavovaním nábytku poradia. Skutočne?

Publikované: 02. 11. 2019

Kategória: Interiér

Autor: Alena Čevelová