Čo naše babičky vedeli?

Naše babičky bývali veľmi zručné a oveľa pragmatickejšie ako dnešné ženy. Ako je to možné? Najmä preto, že v čase socializmu nebolo tovaru nazvyš a len vďaka svojej zručnosti a šikovnosti sa mohli krásne obliekať. Aj ony sa totiž chceli páčiť. Tá, ktorá vlastnila šijací stroj, mala oproti ostatným veľkú výhodu. Šijací stroj totiž dával žene možnosť vymaniť sa zo šera a stereotypu konfekcie, ktorá bola na pultoch k dostaniu. Hitom bývali šijacie stroje Lada a Singer. Staršie modely boli poháňané manuálne, šliapaním. Modernejšie stroje boli elektrické. Ženy čoskoro spoznali ich potenciál a ako samoukovia sa postupom času prepracovali na veľmi vysokú úroveň.

V šľapajach predkov

Ešte dnes ich um, kreativitu a schopnosť improvizovať obdivujeme a hľadáme v nich inšpiráciu. Nie je žiadnym tajomstvom, že móda sa v určitých intervaloch stále opakuje dokola, a tak je možné čerpať zo strihov 60., 70. aj 80tych rokov. Ak sme vás práve navnadili k tomu, aby ste sa pokúsili ísť v šľapajach svojich babičiek, smelo do toho! Vôbec nič vám nestojí v ceste. Kúpte si šijací stroj Brother, ktorý sa skvele hodí pre začínajúce šičky. Brother KE14S je ideálnym základom funkcií pre neskúsene krajčírky. Vďaka svojej jednoduchosti a ľahkosti ovládania ho zvládne obsluhovať úplne každá žena.

Ako zo salónu

Akonáhle sa praxou v šití zdokonalíte, určite nepohrdnete overlockmi a coverlockmi, ktoré vás vo vašej usilovnosti posunúť ešte o level vyššie. Overlock zošíva, strihá a začisťuje rôzne materiály a je nenahraditeľný pri šití a začisťovaní okrajov pletenín a strečových materiálov. Coverlock dokáže zakončiť okraje zospodu špeciálnym krycím, čiže prádlovým stehom. Vhodný je pre strečové materiály a pleteniny. Vďaka týmto čarovným strojom budete môcť patriť k módnym ikonám, za ktorými sa nielen mužské oko zaľúbene otočí.

Publikované: 27. 01. 2021

Kategória: Praktické tipy

Autor: Alena Čevelová