Ako renovovať starý nábytok

Starý nábytok rozhodne nemusí byť na vyhodenie. Práve naopak. Je veľa firiem, ktoré ponúknu jeho renováciu. Nie vždy je nutné sa do ich rúk zverovať. Pozrite sa na postup, ktorý vám ukáže, ako to zvládnuť jednoducho svojpomocne.

Začnite s pôvodným náterom

Prvým krokom by malo byť jeho umytí. Plne postačí voda a saponát. Vďaka tomu odstránite povrchové nečistoty a zistíte, v akom je stave. Vo väčšine prípadov je nevyhnutnosťou renovovať aj ten. Ako na to? Odstrániť ho je možné napríklad pomocou brúsneho papiera. Najprv použite hrubý okolo 80, potom stredné okolo 120 a následne pokračujte tým jemnejším, s hodnotou okolo 180. Ak máte vo svojej dielni k dispozícii náradia, veľa práce si možno uľahčiť pomocou brúsky, alebo pomocou teplovzdušnej pištole.

Pustite sa do drobných opráv

Ani tie nie sú u starého nábytku nič výnimočné a samozrejme aj tie súvisí s jeho renováciou. Pomerne častý je postup spojený s nutnosťou zlepiť prasknuté častí nábytku. Ideálne je použitie disperzných lepidiel, ktoré sú na drevo najlepší. Ďalej nezabudnite mať pri ruke tiež tmel, ktorý sa bude hodiť na miesta, kde vypadli hrče, alebo na odštiepená miesta, kde daný kúsok skrátka a jednoducho chýba. Takto dodáte nábytku opäť jeho pôvodný vzhľad, ale aj funkčnosť.

Ošetrite celý povrch

Odporúčame použiť napríklad glejové roztok, ktorý má veľký vplyv na zlepšenie pevnosti. Tiež môže prísť vhod živice, alebo epoxidový lak. Určite nezabudnite ani na nátery, ktoré pomáhajú eliminovať plesne, drevokazné huby a ďalšie problémové vplyvy, ktoré s drevom súvisí.

Finálna úprava

V čom spočíva? Samozrejme v tom, že drevenému nábytku dodáte novú farbu. Ideálne je dodržať pôvodný odtieň, vďaka čomu zachováte aj jeho pôvodný vzhľad. Akonáhle je farba na svojom mieste, nechajte ju zaschnúť a tým je renovácia hotová. Na chatu či chalupu, alebo do rustikálneho interiéru máte dokonalý kúsok.

Publikované: 23. 01. 2018

Kategória: Praktické tipy

Autor: Alena Čevelová