Aj zo starých drevených prvkov interiéru dokážete spraviť opäť nové

Skúste sa rozhliadnuť po interiéri svojho bývania. Určite takmer všade vidíte aj drevo. Drevo na podlahe, na stenách, drevený nábytok. Keďže je drevo prírodný materiál, neustále pracuje, a teda zubom času dochádza k jeho postupnému znehodnoteniu. Našťastie, vďaka správnej starostlivosti dokážete drevu pomôcť k regenerácií a aj zo starých drevených súčastí interiéru vyčarovať opäť nové. Stačí len zvoliť správny prístup.

Začíname od podlahy

V mnohých starších domácnostiach tvorí podlahu drevená dlážkovica. Teda drevené „fošne“ vyrobené z čistého masívneho dreva. Kedysi sa o ich vzhľad príliš nedbalo, keďže na nich bol položený ešte koberec. Dnes sa však kobercov zbavujeme, a tak sa drevená podlaha ocitá na očiach. Preto potrebuje podstúpiť obnovu. Renovácia drevenej podlahy spočíva najskôr v jej prebrúsení nahrubo, s použitím brúsneho papiera s hrubým zrnom. Po odstránení prachu sa následne zatmelia nerovnosti či prípadné diery v podlahe a po uschnutí tmelu sa podlaha zas prebrúsi, tentokrát už na jemno. Prach sa dôkladne vysaje a podlahe následne natrie hneď niekoľkými vrstvami ochranných náterov. Zvoliť môžete lak, olej či vosk.

Podobne postupujeme aj pri drevenom obklade steny

Ak sa na stenách vášho interiéru nachádza tatranský profil, postup pri jeho renovácií je podobný ako pri drevenej podlahe. Dôležité je dôkladné zbrúsenie, a to i ťažšie dostupných spojov. Ich prebrúsenie urobte radšej ručne. Z brúsneho papiera a kúska dreva si spravte pomôcku, ktorá vám brúsenie výrazne uľahčí. Obklad nie je vhodné po prebrúsení umývať vodou, ale vhodnejšie je ho povysávať. Potom opäť aplikujeme dve až tri vrstvy ochranného náteru.

Obnova starého nábytku je piplačka

Obnova starého dreveného nábytku vám síce neurobí až taký neporiadok v domácnosti, ale je to o to väčšia piplačka. Zapojiť musíte svoju kreativitu a zmysel pre detail, inak výsledok nebude vyzerať tak ako má. Dôležité je zo starého nábytku odstrániť komplet všetok náter a dostať sa až k čistému drevu. Na odstránenie starých náterov dnes existujú viaceré kutilské zariadenia. Povrch dreva je potom potrebné zbrúsiť, úplne do hladka, a následne sa hrať s novým náterom. Tu sa už fantázií medze nekladú.

Publikované: 13. 07. 2018 / Aktualizované: 31. 07. 2023

Kategória: Stavba a rekonštrukcia

Autor: Alena Čevelová