Čo všetko zahŕňa starostlivosť o koberce?

Máte doma koberce? Pravdepodobne sa u vás nejaký nájde. Ide predsa o jednu z najobľúbenejších podlahových krytín. Samozrejme, každá podlahová krytina a koberce obzvlášť vyžadujú určitú starostlivosť a údržbu. Čo všetko teda udržiavanie kobercov zahŕňa? Máme pre vás niekoľko tipov.

Nezabúdajte na preventívnu údržbu

Aby vaše koberce boli čo najdlhšie v perfektnom stave, mali by ste dbať na preventívne opatrenia. Lepšia starostlivosť ako prevencia totiž snáď ani neexistuje. Ako teda zabránite poškodeniu kobercov?
  • V prvom rade zaveďte doma jasné pravidlá. Členovia rodiny by nemali chodiť po byte ani dome obutí a už vôbec nie v prípade, ak máte za podlahovú krytinu taký metrážny koberec. Topánky sú špinavé, plné baktérií a prachu, ktorý sa usadí vo vláknach od koberca a môže spôsobiť škodu.
  • Aby ste zabránili znečisteniu, umiestnite kusové koberce k dverám, do chodby a podobne.
  • Nejedzte nad kobercom alebo na ňom. Taktiež sa vyhýbajte pitiu tmavých nápojov ako je cola alebo červené víno nad kusovým kobercom. Tie mu totiž môžu kobercu vážnu ujmu.
  • Ak sa vám predsa len podarí koberec znečistiť, neotáľajte a okamžite škvrnu vyčistite.

Pravidelné vysávanie

Koberce musíte pravidelne vysávať. Niekto odporúča vysávanie každý týždeň, iný vám povie, že stačí raz za dva týždne. To, ako často potrebujete koberce povysávať, zhodnoťte vy sami. Určite budú inak frekventovane vysávať domácnosti, ktoré majú malé deti, ako jednotlivci či páry. Vysávanie ovplyvňuje aj prevádzka v miestnosti. Ak ide o obývačku, kde trávite denne celé hodiny, vodievate si tam návštevu a podobne, pravdepodobne budete miestnosť a koberce vysávať častejšie ako napríklad takú spálňu.

Čistenie pomocou pary

Koberec by ste aspoň raz ročne mali vyčistiť pomocou pary. Buď si čistič môžete zaobstarať do domácnosti sami, alebo sa obrátiť na profesionálov a pozvať ich k sebe domov, aby koberce zbavili všetkých nečistôt.

Publikované: 19. 04. 2020

Kategória: Praktické tipy

Autor: Alena Čevelová