Ako ideálne kombinovať farby v interiéri?

Každý interiér by mal pôsobiť nielen príjemne a útulne, ale mal by pôsobiť tiež zladene. Nielen s ohľadom na jednotlivé materiály, ale aj s hľadá na jednotlivé farby. Ako na ich kombinácie? Nie je to zase až tak zložité, aspoň podľa internetového poradca.

Feng-Shuei môže byť dobrou inšpiráciou

Chcete mať interiér, ktorý bude zladený tak, že bude harmonický a vyvážený? Inšpirujte sa práve týmto známym štýlom. Aké farby v tomto prípade využiť a aké v podstate neobmedzene kombinovať? Základom je čierna a biela. K tej sa potom nebojte pridať aj farbu červenú a doplniť ju zlatým nádychom. Tieto ľubovoľnej kombinácie budú nielen skvele vyzerať, ale dokážu pôsobiť aj veľmi harmonicky.

Využite systém farebného kruhu

Dobrý tip, ktorý je určený hlavne pre začiatočníkov. Tí môžu využiť takzvaný farebný kruh. Jedná sa znázornenie všetkých hlavných farieb, jednoducho do kruhu. Ako sa následne vyznať v tom, ktoré farby sa k sebe budú hodiť? Postupy sú hneď dva. Prvá sa týka výberu dvoch farieb, ktoré sú protiľahlé. Trebárs červená a zelená, alebo fialová so žltou. Ďalším dobrým postupom je zvolenie trojica farieb vedľa seba. Môže to byť zelená, a k nej svetlý odtieň tejto farby a svetlý odtieň modrej. Aj táto kombinácia pôsobí veľmi dobre.

Pozor na jednotnosť

Máte niekoľko obľúbených farieb? Nesnažte sa nutne ladiť celý interiér len do tejto a ich svetlých či tmavých odtieňov. Bude vyzerať nielen gýčovito, ale aj jednoliato, čo príliš dobre nepôsobí. Vždy je dobré realizovať niekoľko kontrastov. S tým pomôže vyššie zmienený farebný kruh.

Nezabúdajte na vlastnosti farieb

Môžu inšpirovať, rovnako ako môžu upokojovať, alebo nás dokonca udržiavať v strese. Svetlé farby dokážu konkrétny priestor opticky rozšíriť, zatiaľ čo tie tmavé zase zmenšiť. Aj toto je smer, ktorého sa pri kombinovaní farieb držte. Ak máte menší byt a chcete zachovať harmóniu, odporučíme hlavne svetlejšie odtiene.

Publikované: 17. 11. 2019 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Stavba a rekonštrukcia

Autor: Alena Čevelová