Eklektický štýl bývania - ako zariadiť spálňu v tomto nespútanom štýle

Nebaví vás byť neustále spútaní všemožnými pravidlami a nariadeniami? Zariaďte si bývanie v štýle, ktorý je chaotický, nespútaný, voľný a porušuje hádam všetky pravidlá o bývaní, ktoré existujú. Tomuto štýlu sa hovorí eklektický a my vám prezradíme ako naň. Vaša spálňa sa vďaka tomu zmení na nepoznanie.

Zásady eklektického štýlu domácnosti

Eklektický štýl bývania má za úlohu rúcať všetky dané pravidlá a je vhodný pre všetkých, ktorí radi experimentujú. Eklektický prístup k bývaniu je postavený na tom, že kombinuje vzory a farby, ktoré k sebe na prvý pohľad nepasujú. Rovnako sa nevyhýba prepojeniu nového so starým a podporuje tvorivosť v ľuďoch tým, že ich priamo ponúka k tomu, aby si nábytok prispôsobovali svojim potrebám a vkusu tým, že doň sami zasiahnu.

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

Posteľ ako hlavný prvok spálne

Pokiaľ si chcete v eklektickom štýle zariadiť spálňu, najprv si musíte zvoliť ústredný prvok celej miestnosti. V spálni sa priamo ponúka, aby týmto prvkom bola vaša posteľ. Čím väčšia a výraznejšia posteľ, tým lepšie. Majte na pamäti, že eklektický interiér rúca pravidlá a vyžíva sa v chaose. Súčasne však nepodceňujte význam kvalitného matraca, vďaka ktorému bude každá vaša noc perfektná. Synonymom luxusného matraca sú matrace vyrobené z pamäťovej peny. Tieto penové matrace totiž vďaka svojmu zloženiu poskytnú skvelé podmienky pre pokojný spánok.

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

Čím farebnejšie vankúše a obliečky, tým lepšie

Hneď ako bude posteľ na svojom mieste, to znamená, že bude prvou vecou, ktorú pri príchode do spálne zbadáte, zamerajte sa na výber obliečok. Tu platí jednoduché pravidlo: čím farebnejšie prestieradlo, prikrývka a obliečky na vankúše, tým eklektickejšia vaša spálňa bude. Kombinujte pásiky s bodkami, čiernu s krikľavo žltou a fialovou a podobne. Neobmedzujte nijak svoju fantáziu.

Osvetlenie a eklektické lampy

Osvetlenie v spálni by malo byť tlmené. Docielite to tak, že zvolíte správnu žiarovku. Na čom si predovšetkým eklektický štýl bývania zakladá, je to, do čoho žiarovku zaskrutkujete. Urobte si radosť a zaobstarajte si dizajnovú lampu, ktorá zaujme na prvý pohľad. Aj vďaka tomu budete o krok bližšie k dokonalej spálni. Páčia sa vám farebné lampióny, ktoré sa používajú pri narodeninových oslavách? Nikto vám nezakazuje zahrnúť ich do osvetlenia vašej spálne. Buďte hraví.

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

Doplnkami dodáte spálni osobitosť

Dekorácie do spálne sú nevyhnutné. Eklektický význam vašej relaxačnej miestnosti prepožičajú práve vhodne zvolené doplnky. Môže ísť o sošky, rámčeky s fotkami, kresielko či stolček vyrobený z paliet. Nevyhnutným prvkom eklektického štýlu bývania je taktiež humor a osobitý nábytok. Prestala vás baviť farba vášho nočného stolíka? Žiadny problém. Kúpte si farbu a štetec a jednoducho si svoj nočný stolík premaľujte. Páči sa vám nejaká trendy dekorácia, ktorá nie je úplne bežná? Urobte si radosť a zaobstarajte si ju. Trendy spálne 2022 vás musia baviť a musíte sa v nej cítiť skvele.

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

Ako poznáte, že máte hotovo?

Nachádza sa vo vašej spálni všetko, od postele počnúc a šatníkovou skriňou končiac? Nenechali ste sa pri zariaďovaní zviazať žiadnymi pravidlami a nechali ste sa viesť tým, čo máte radi? Skombinovali ste farby a vzory, ktoré k sebe na prvý pohľad neladia, ale skvele spolu fungujú? Pokiaľ ste na všetky otázky odpovedali áno, znamená to len jediné, máte hotovo.

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

Pokiaľ sa trápite tým, ako zariadiť spálňu a nechcete sa držať žiadnych pravidiel ani slepo nasledovať presne dané štýly, staňte sa rebelmi a pretvorte si svoju domácnosť v rámci chaotického, voľnomyšlienkárskeho a umeleckého eklektického štýlu. Tajomstvo eklekticizmu spočíva v tom, že za zdanlivo nesúvisiacimi prvkami vytvorí niečo, čo spolu dokonale funguje.

Publikované: 14. 02. 2022

Kategória: Interiér

Autor: Alena Čevelová